Houbová onemocnění rostlin

Na jaře se nám začínají vyskytovat na rostlinách různé choroby. Například na rašících růžích se vyskytuje černá skvrnitost. Je to nejčastější houbová choroba na růžích. Další chorobou, kterou můžeme pozorovat na okrasných rostlinách a balkonových květinách je padlí, které vytváří bělavý potah na koncích větviček. V pozdějším čase se objevuje rez, který poznáme tak, že se nám na spodní straně listů objevují oranžové kupičky spor.

Předcházet těmto chorobám můžeme již při výsadbě rostlin kdy sázíme tak, aby měly rostliny dostatek prostoru a mohl mezi nimi proudit vzduch. Pokojové rostliny pak nezaléváme na list. Vhodné je používat ochranný postřik fungicidním přípravkem. Aplikaci provádíme z jara, kdy se objevují první listy. V případě, že jsme postřik neprovedli a rostlina je napadena, odstraníme napadené části a provedeme dodatečný postřik.

Velice důležitá je výživa rostlin. Musíme rostlinám dopřát hodně dusíku, fosforu a draslíku. Hnojení provádíme pravidelně. Na balkonové rostliny použijeme hnojiva s okamžitým účinkem a zaléváme každých 14 dní. Při použití pomalu rozpustných granulovaných hnojiv hnojíme 2x za sezónu.

Další videa z pořadu