Druhy nevšední zeleniny

Paní Ing. Ludmila Dušková nám představí některé nevšední druhy zeleniny. Například odrůda kedlubny Gigant se již dlouhou dobu objevuje v našich obchodech. Novými odrůdami jsou Troja a Sparta. Obě jsou hybridní, nedřevnatí a mají kratší vegetační dobu. Mají máslovou chuť.

Podzimní ředkvičky chutnají stejně jako jarní. Vysévají se na začátku září, kdy se zkracuje den. Zajímavé jsou odrůdy žlutá Zlata, bílá Albena, fialová Viola a červená Lada. Odrůda Faraon má velmi krátkou vegetační dobu a má nejjasnější červenou barvu. Udělá bulvičky za 28-30 dní. Vegetační doba ostatních odrůd se pohybuje mezi 30-40 dny.

Černý kořen je ideální zelenina k televizi, ale je výborná i pro diabetiky. Rostlina má dlouhé kořeny, které se musí opatrně vyrýt. Při poranění z něj vytéká bílá šťáva, latex, který znehodnocuje kořeny. Vysévá se brzy na jaře. Pokud vysejeme na podzim, sklidíme až v příštím roce.

Zajímavé jsou i novinky v červené řepě. Odrůda Monika je intenzivně červená na průřezu. Další odrůda je na řezu žlutá. Zvláštní zploštělý tvar má Káhira. Oválná odrůda se jmenuje Renova.

Rakytník má vysoký obsah vitamínu C. Je to velmi zajímavé ovoce. Ideálním zpracováním je použitím do medu.

Na závěr si ukážeme skvrnitost listů u řepy. Jedná se o fomovou skvrnitost. Objevuje se na konci vegetace, takže není na zahradě zapotřebí používat postřik.

Další videa z pořadu