Jak si vypěstovat hlívu ústřičnou doma

Dnes si povíme o pěstování hlívy ústřičné na slámě. A proč na slámě? Protože obsahuje všechny potřebné živiny pro růst podhoubí a zdárný vývoj plodnic hlívy ústřičné. Na všech druzích slámy roste hlíva stejně.

Jedním z největších rizik je zplesnivění substrátu. je potřeba při přípravě slámu propařit velkým množstvím velice vařící vody, která zahubí zárodky plísní.

Pěstování začneme tím, že si obstaráme velký, silný igelitový pytel a otýpku slámy. Slámu vložíme do pytle a ohřejeme si velké množství vařící vody. Nalijeme ji do pytle se slámou. Zavážeme nahoře provázkem a necháme do druhého dne vystydnout. Pak odstřihneme jeden roh a necháme vytéci vodu. Vezmeme sklenici se sadbou, rozmělníme lžící a vsypeme po částech do slámy, aby byla rovnoměrně rozmístěna po celé slámě. Pytel uzavřeme přes vatovou zátku, aby podhoubí mohlo dýchat. Pytel uložíme do teploty 20°c na 4-6 týdnů. Podhoubí se bude rozrůstat po celém pytli. Pytel přeneseme do chladnějšího prostředí 15°C, kde se začnou vytvářet plodnice. Do pytle uděláme 6-8 děr kterými plodnice vyrostou ven. jedna čtvrtina slámy se promění v plodnice.

Toto video je dílem z pořadu:

Receptář Prima nápadů

Další videa z pořadu